Контрольована мережа або скорочено CAN – ці 3 літери постійно з’являються на цій сторінці. Шина CAN стала справжньою революцією в просуванні використання електроніки в автомобільній промисловості. Перші автобуси CAN були створені в 1980-х роках і швидко завоювали популярність, оскільки були потрібні. І вже так склалося, що CAN є стандартом і донині. Ефективний і дієвий стандарт.
Історія створення та швидкий успіх
1980-ті роки минулого століття в контексті автомобільного прогресу здаються далекими, оскільки автомобільна промисловість – як така – існує з 19 століття. Однак, той період був дуже і дуже прогресивним з точки зору використання електроніки у всіх видах транспортних засобів – також у легкових автомобілях. Ми відчуваємо прогрес тих часів і сьогодні, коли кондиціонер, АБС, електронне вприскування і запалювання, подушки безпеки є стандартними, так довго можна продовжувати.
Були перші спроби створити комплексні системи, в яких пристрої в транспортному засобі будуть спілкуватися один з одним. Виникла проблема. Виникла потреба створити систему управління всією цією системою. Проблема мала велике значення, буквально – на початку 1980-х, коли автомобілі базувалися тільки на мікропроцесорах, довжина кабелів у транспортному засобі перевищувала 3 км, а вага становила 50 кг.
Bosch – перша CAN-шина
1981 рік став ключовим роком в цій історії, коли Bosch розробив пристрій, який міг обробляти всі необхідні комунікації. І це буде стабільний і ефективний пристрій, який зменшить кількість кабелів, необхідних в транспортному засобі. Такий крок дозволив підвищити надійність і безпеку транспортних засобів. Пристрій отримав назву CAN – Controled Area Network.
Наступною віхою розвитку став 1985 рік, коли Bosch почав співпрацювати з Intel над розробкою електронних схем, що реалізують передачу CAN, і оскільки це були золоті дні розвитку технологій, решта пройшла гладко. CAN-система зараз є стандартом у багатьох галузях транспорту, а не тільки в автомобільній промисловості. У той час як на розкішному транспортному засобі на рубежі 1970-х і 1980-х років була тросова установка вагою 56 кг, вага тросів вертольота на той час становила 200 кг. CAN зробив революцію в багатьох автомобілях.
Як працює шина CAN і чому вона така надійна?
Шина CAN – це, кажучи військовою термінологією, шина для обміну даними. Це забезпечує взаємний зв’язок між електронними модулями на борту автомобіля. Він забезпечує швидкість до 1 Мб/с і є двопровідною напівдуплексною мережею. Кожна підсистема мережі є рівноправною в ініціації передачі.
Шина CAN вважається дуже безпечним і надійним пристроєм завдяки використанню апаратної підтримки протоколів і контролю помилок. Особливості шини CAN:
- Швидкість пердачі данних до 1 Мб/с, що є найвищим значенням при збереженні дистанції 40 м. Зі збільшенням відстані швидкість зменшується.
- Має дуже високу стійкість до електромагнітних перешкод. Це пов’язано з різними методами передачі бітів. За статистикою, раз на 1000 років, може виникнути один спотворений біт.
За що відповідає шина CAN?
Можна відповісти – «за все» і закрити тему, але щоб уявити, що означає «все», кілька прикладів. CAN-шина – це не тільки функціонування електронного управління, радіо, подушок безпеки і всього, з чим ми маємо справу щодня – відчутно.
Шина CAN навіть дозволяє обробляти такі параметри, як: навантаження на вісь, стан гальм, поточне значення крутного моменту, положення дросельної заслонки, тиск турбонаддува та багато, багато іншого. Ось чому спілкування всередині шини CAN настільки ефективне та всеосяжне.
CAN іммобілайзер – ефективний захист автомобіля від угону
Шина CAN, хоча на момент написання цієї статті святкує своє 40-річчя, не має наміру застаріти. Це стабільний, дуже надійний, перевірений і безпечний пристрій. І саме ця ефективність також базується на ефективності відключення запалювання по шині CAN. Для цього використовується CAN-іммобілайзер, який, спілкуючись з різними пристроями в транспортному засобі, ефективно відсікає можливість займання. Таким чином, він захищає автомобіль від крадіжки, навіть за допомогою вудки. Завдяки безпеці цього рішення воно також стійке до крадіжок на кодграббера, а розширена версія попередить крадіжку на евакуаторі або крадіжку коліс.
Якщо Ви зацікавлені в ефективнуму захисті Вашого авто та хочете запобігти його викраденню познайомтеся з нашою пропозицією та/або подзвоніть до нас за номером телефону: +38 (096) 551 52 57
Автор: Arkadiusz Lenkiewicz